Co je to electroforming

Ráda bych vám prozradila něco málo o tom, jakým způsobem vznikají moje šperky. Electroforming nebo taky galvanoplastika je skutečně alchymistický proces. Ráda říkám, že šperkům v jejich vzniku pouze asistuji, dělám přípravné a dokončovací práce, ale samotný proces, při kterém se měď z drátů v elektrolytu přenáší za pomoci elektrického proudu na šperk, probíhá jen pod mou částečnou kontrolou. Ale k tomu se dostanu .
Na fotce vlevo dole jsou vidět mé pracovní nástroje, nebo spíš jejich zlomek. Kovadlinu a kladivo po ruce doma nemám, to mám v manželovo dílně . Z měděných drátu, minerálů a modelovací hmoty vytvořím cosi, co se šperku podobá jen vzdáleně. A pak musím čekat 24 hodin, než hmota ztuhne. Poté je třeba ji pilníkem zbrousit tak, aby se mi líbila. Nudnou část o mnohavrstevném natírání kamenů speciálním ochranným a pěkně smradlavým nátěrem přeskočím (když už je po akci, zase se sloupe ), grafitová elektrovodivá barva taky není moc zábavná, obzvlášť když jí mám stále na prstech, pod nechty a ani sebedražší manikůra z mých rukou výstavní modely neudělá (tímto se omlouvám za fotky prstenů na mých prstech, které jsou od černé barvy a broušení mědi často všelijaké ). Takže po dni či dvou příprav je budoucí šperk připraven na ponoření do elektrolytu, kde tráví minimálně další den. Během doby, kdy je šperk v elektrolytu, musím pravidelně kontrolovat kvalitu nanášení mědi, různě regulovat množství proudu, které jím prochází (přičemž na toto není žádný návod, pokaždé se elektrolyt chová jinak ). Nebojte, už se blížíme ke konci. Když je měď v požadované vrstvě na šperku, můžu ho zbrousit, vyleštit rotačním nástrojem a poté nanést patinu a voskovou impregnaci.
Mnoho kroků jsem vynechala, ale jedno vám povím. Miluju svou práci, miluju electroforming. Miluju své ruce věčně vysušené od kyseliny, miluju „vůni“ ochranné impregnace na kameny. Miluji pracovat s mědí, miluji pracovat se všemi kamínky . Miluji, když mi mé děti schovají kleště a já je půl dne hledám .

tvorba


Děkuji vám všem, kteří jste dočetli až sem, děkuji za vaši přízeň, za vaše krásná slova, za všechny like, které dáváte mým fotkám.
S láskou Tereza

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: