Galvanoplastika, electroforming, pokovování – technika, kterou používám při tvorbě šperků. Pokud Vás zajímá, co to vlastně obnáší, jak moc je pokovování složité či jednoduché, pokusím se Vám popsat, o co vlastně jde.
V principu jde o proces, při kterém se elektro – chemickou cestou pokovují nekovové předměty. Aby se nekovové, tedy nevodivé předměty daly pokovit, musíme je udělat vodivými. Pokovit lze vlastně cokoliv, co kamenů, skla, plastů po organické materiály, jako jsou listy, šišky, brouci (mrtví!), semínka či peří. Vytvořit můžeme malinké drobnosti, ale i relativně velké umělecké kousky.
Do začátku potřebujete laboratorní zdroj, elektrolyt složený z destilované vody (1 l), modré skalice (230 g) a kyselinu sírovou (100 ml). Dále anody z měděných drátů či plechů, katodu bude tvořit samotný pokovovaný předmět, který musím propojit tenkým drátkem (měděným) s laboratorním zdrojem. To ale trochu předbíhám, protože než dojde k samotnému pokovování, musíme nejdřív připravit předmět, který chceme pokovit.
Dnes si kupodivu nevyberu šperk, ale třeba vázu. Úplně obyčejnou skleněnou vázu, můžete použít třeba i láhev od vína. A teď si zvolíme, co na ní chceme mít. Na jednu jsem použila krystaly křišťálu, na druhou křišťály a kapradí. Pro připevnění křišťálů požívám dvousložkovou epoxidovou hmotu, která sama vytvrdne do 24 hodin. A pro připevnění kapradí používám úplně obyčejný lak na nehty. Při galvanoplastice se využívá hojně, třeba při ochraně citlivých materiálů, které by kyselý elektrolyt poničil.
Když máme vše připevněné a hmotu zatvrdlou, můžeme pokračovat. Co je třeba zbrousit pilníčkem vybrousím a můžu vše opět přelakovat ochranným lakem (opět používám lak na nehty). Když lak pořádně zaschne, natřu všechny plochy, které chci pokovit elektro vodivou barvou. Používám grafitovou, je krásně hladká a rychle schne, ale je možné koupit třeba stříbrnou. Když grafit na povrchu zaschne, můžu ještě místa, která chci nechat bez mědi, zakrýt maskovací kapalinou (tekutý latex). A teď už můžu začít pokovovat.
Vázu ponořím do elektrolytu, nastavím proud (0,1 A / 2,5cm2) a přibližně po půl hodině kontroluju kvalitu a rovnoměrnost pokovování a postupně zesiluju množství proudu, dokud není vrstva mědi na celém povrchu. Pak už jen průběžně kontroluji, zda proces probíhá, jak má a po 12–48 hodinách (někdy to trvá i déle) může vázu vyndat z elektrolytické lázně.
Měď vyleštím a můžu nanést patinu, která měď zoxiduje do různých barev. Poté odstraním lak na nehty (který někdy vykukuje), ještě jednou třeba jen částečně vyleštím a je hotovo.
Pokud si chcete vyzkoušet galvanoplastiku doma, s tímto návodem můžete směle začít. Jestli si chcete cestu ulehčit a vyhnout se mnoha pokusům a omylům, doporučuji přihlásit se na kurz, ve kterém se dozvíte, jak na to a sami si vyzkoušíte velkou část procesu a získáte odkazy k zakoupení všeho potřebného vybavení.
Tereza Stropnická
Super návod, mohu se zeptat jakou přesně používáte elektro vodivou barvu, latex a epoxy hmotu?aby se člověk vyhnul zbytečnych chyb. Děkuji
Stef
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den, tak tyhle podrobnosti říkám lidem na kurzu, latex značku jakoukoliv, elektrovodivou barvu grafitovou, prodává se ve spreji a epoxit apoxie sculpt.
To se mi líbíTo se mi líbí
Vázu ponořím do elektrolytu, nastavím proud (0, A / 2,5cm2) a přibli. Im..to je naozaj presná hodnota prúdu !! ešte že je udana plocha – tá naozaj pomôže
To se mi líbíTo se mi líbí
Máte pocit, že třeba na malý prsten bude potřeba stejný proud, jako na velkou vázu? Takže kalkulačku do ruky, pak se vyhneme oba nepříjemným komentářům. Pokud se Vám můj návod nezdá, stačí hledat jinde.
To se mi líbíTo se mi líbí
Nemám pocit že bude prúd rovnaký,ale napisat 0,. Ampera na 2,5cm štvorcových..asi ťažko vám pomôže kalkulačka! skôr sa jedná o ten váš prístup-posledna veta
To se mi líbíTo se mi líbí
píše se xA/cm2 „) 0 je fakt zavádějící
To se mi líbíTo se mi líbí
Zavádějící ne, jen překlep 🙂
To se mi líbíTo se mi líbí
Pavel, v inom článku som našla 0,1A
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den, děkuji za supr článek. Chci se optat jakou kyselinu sírovou používáte. Běžnou „akumulátorovou“ o koncentraci kolem 38% nebo chemicky čistou cca 96% ???
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den, používám tu ředěnou, lepší tu silnou doma nemít 🙂
To se mi líbíTo se mi líbí