Galvanoplastika DIY – Úvod

Galvanoplastika, elektroforming či galvanické pokovování není vynález posledních pár let, je to technologie používaná v průmyslu už dlouhá desetiletí. Pokovovaní méně ušlechtilých materiálů (většinou mosazi) se využívá i ve šperkařství, mnozí výrobci šperků a bižuterie mají ve svém arzenálu zařízení na pokovování drahými kovy. Galvanoplastika ale není jen o pokovování jiných kovů, pokovit lze cokoliv, co si jen dokážeme představit a co vydrží v tuhém skupenství. Ačkoliv je možné koupit všemožná udělátka, nádrže a složité (nákladné) zařízení na průmyslové pokovování, galvanoplastiku je možné provozovat i trochu punkovějším způsobem, pěkně doma, v obýváku, v kuchyni či v ložnici.

Začít se dá vlastně i velmi minimalisticky, není třeba investovat desetisíce a pak doufat, že Vás to bude bavit a že Vám to půjde. Protože kurzy Galvanoplastiky, které čas od času pořádám, jsou momentálně pozastavené, rozhodla jsem se, že Vám tuto techniku více otevřu a přestavím v rámci tohoto blogu. Já začínala jako samouk, učila jsem se ze zahraničních zdrojů, které se rok, co rok rozrůstají a není problém do techniky skrze ně proniknout. Nejtěžší pro mě nebylo získat informace jak na to, ale spíše zjistit, kde koupit potřebný materiál a vybavení. Pak už šlo jen o praxi, učení se stylem pokus omyl a také o pochopení, že při této technice nikdy nelze mít plnou kontrolu nad výsledkem.

Pokud budete chtít vyzkoušet tuto techniku podle mých návodů, prosím o schovívavost, neb nejsem technik a přesně dané postupy mi způsobují úzkosti. Asi i proto pracuji jen s mědí, protože elektrolyt je velmi tolerantní a nemusí být připravený na gram a mililitr přesně, nemusím řešit teplotu vzduchu ani pH. Dokonce jsem si jistá, že měď si v celém procesu dělá, co chce, často ví lépe než já, jak se na konkrétní šperk usadit (zkrystalizovat) a je třeba brát v potaz i tento faktor, tedy pokud možní jí nijak nenaštvat.

V příštím článku Vám přestavím pomůcky, které pro tuto techniku budete potřebovat, některé jsou nutné, jiné volitelné a nahraditelné čímkoliv, co máte doma po ruce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: